Prejsť na obsah

STU v Bratislave, Vazovova 5, 81243 Bratislava, granty@stuba.sk

Jedným z dôležitých prvkov pripravovaného programu, ktorý podporí výskum a inovácie v rokoch 2021-2027, budú tzv. misie, ktoré sa sústredia na riešenie vybraných problémov a výziev EÚ.

Správa prof. Mazzucato k "cieľovo orientovanému prístupu/misiám" v 9. RP

Dňa 22. februára 2018 predstavila profesorka Mariana Mazzucato, poradkyňa komisára EÚ Carlosa Moedasa pre tzv. "cieľovo orientovaný prístup / misie", svoju správu „Mission-Oriented Research & Innovation in the European Union - A problem-solving approach to fuel innovation-led growth“.

Správa je najnovšou zo série vstupov, ktoré Komisia zváži pri zostavovaní nadchádzajúceho 9. rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie.

Správa odporúča päť kľúčových kritérií na úrovni EÚ pre výber "cieľovo orientovaného prístupu / misií". Misie by mali byť:

  1. odvážne a inšpiratívne so širokým významom pre spoločnosť;
  2. ambiciózne, ale realizovateľné;
  3. podporovať medziodborové a medzisektorové inovácie;
  4. mať jasný smer: cielené, merateľné a časovo obmedzené;
  5. vyžadovať niekoľko riešení založených na prístupe "zdola nahor" (tzv. „bottom-up approach“).

Správa tiež obsahuje tri príklady budúcich misií: 1. vybudovanie 100 uhlíkovo neutrálnych miest do roku 2030; 2. oceány bez plastu a 3. zníženie záťaže, ktorú spôsobuje demencia do roku 2030.

"Cieľovo orientovaný prístup/misie" by mali najmä inšpirovať a prepojiť výsledky výskumu a inovácií s občanmi, posunúť hranice pre výskum a inovácie, stimulovať hospodársky rast a pomôcť vyriešiť niektoré z najväčších spoločenských výziev.

Komisia teraz vyzýva verejnosť a zainteresované strany na poskytnutie spätnej väzby, vrátane návrhov na potenciálne misie pre výskum a inovácie. Vyjadriť sa môžete do 8. apríla 2018prostredníctvom nasledujúceho dotazníka.

Správa "Mission-Oriented Research & Innovation in the European Union - A problem-solving approach to fuel innovation-led growth"

25 priemyselných zväzov a Európskych technologických platforiem vydalo 21. februára 2018 spoločnú výzvu:

Boosting Europe’s Future Competitiveness as Key Priority for FP9,  2nd Joint Declaration by Industry and RTOs

V tejto už druhej  spoločnej deklarácií signatári vyzývajú Európsku komisiu, Európsky parlament a Radu Európy, aby následný európsky program pre výskum a inovácie (9.RP) pripravili tak, aby jeho zameranie i rozpočet boli v súlade so zámermi politiky EÚ zhrnutej v dokumente  Investovanie do inteligentného, inovatívneho a udržateľného priemyslu Aktualizovaná stratégia pre priemyselnú politiku EÚ.

Deklarácia zdôrazňuje význam a dôležitosť podporu výskumu, vývoja a inovácií na všetkých úrovniach (Európskej, národných, regionálnych...) pre udržanie a ďalší rozvoj úrovne a konkurencieschopnosti európskej ekonomiky.

Plný text deklarácie si môžete prečítať tu

KETs v 9.RP podla SusChem

Európska technologická platforma SusChem (Sustainable Chemistry) zverejnila svoju predstavu, aké by mali byt ciele oblasti „Key Enabling Technologies (KETs)“, pod ktorú spadá NMBP,  v následnom 9. Rámcovom programe po H2020.

Kľúčové technologické rozvojové programy a iniciatívy by mali byť predovšetkým zamerané na:

1. Pokročilé materiály
(create Advanced Materials for use in energy efficiency (e.g., light weight), renewable electricity production and energy storage (e.g., batteries elements), or smart functionalities responding to stimuli (e.g., self repair))

2. Pokročilé výrobné technológie
(develop Advanced Process Technologies, including Industrial Biotechnology, for more sustainable production including through utilisation of alternative carbon feedstock (waste, biomass, CO2) and alternative energy sources.)

3. Digitálne technológie
(leverage Digital Technologies for use in advanced process control and materials modeling, to enable disruptive business models and to create new customer experiences.)

Plný text dokumentu si môžete prečítať tu

CEFIC FP9 Missions Paper

Európska technologická platforma CEFIC zastrešujúca chemický priemysel vydala memorandum (FP9 Missions Paper), v ktorom definuje svoj postoj a názor na podobu 9. Rámcového programu, ktorý príde po H2020.

Navrhuje 3 hlavné smery/úlohy pre R&I aktivity chemického priemyslu v 9.RP:

  1. Low Carbon Industries  (Addressing climate change and EU resource objectives)
  2. Materials Up- & Recycling (retaining functionality, durability, value and enabling circularity)
  3. Affordable and abundant low carbon energy for all  (sparkling energy)

Memorandum si môžete stiahnuť tu.

Výstupy zo 2nd EU Industry Day (22.-23.2.2018 Brusel)

Zástupcovia priemyslu predstavili svoje aktivity, predstavy a názory na strategické priority pre priemysel - 'Road to 2030'.

V časti “Technologies of the Future” , predstavila pracovná skupina High Level Strategy Group for Industrial Technologies predbežné výsledky svojej práve v správe Re-Finding Industry.

Boli predstavené výsledky 30 projektov z rôznych oblastí (Energia, 3D printing, recycling, Zdravie, Kultúrne dedičstvo.

Záznam zo zasadanie si môžete pozrieť na stránke podujatia tu.

______________________________________________

Pozičný dokument MŠVVaŠ SR v slovenskom jazyku
Pozičný dokument MŠVVaŠ SR v anglickom jazyku

 

Výskum neurodegeneratívnych ochorení mozgu
Pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie skúma tím Slovenskej technickej  univerzity v Bratislave príčiny vzniku a možnú liečbu neurodegeneračných...

Patent na výrobu bioplastov a biofólií
Obaly na vajíčka, tašky na nákupy či vrecká na balenie akéhokoľvek tovaru – to všetko je možné vyrobiť z bioplastu a b...

Študenti Strojníckej fakulty STU vyvinuli inovatívne formuly
Študentské tímy na Strojníckej fakulte vyvinuli tri formuly. Študenti ich zostrojili od návrhu dizajnu, po technické riešenie až po samotnú realizá...