Prejsť na obsah

STU v Bratislave, Vazovova 5, 81243 Bratislava, granty@stuba.sk

Študenti Strojníckej fakulty STU vyvinuli inovatívne formuly

Študentské tímy na Strojníckej fakulte vyvinuli tri formuly. Študenti ich zostrojili od návrhu dizajnu, po technické riešenie až po samotnú realizáciu. Tímy majú vo svojich radoch vývojárov, dizajnérov, konštruktérov, marketérov:

AM Team, ktorý zostrojil a preteká na vozidle s klasickým zážihovým motorom má na fakulte najdlhšiu históriu.  S týmto modelom zabodovali v októbri 2013 aj v grantovom programe Volkswagenu "Vysokoškoláci a technika". Ten vyhlásila a podporila Nadácia Volkswagen Slovakia, Ministerstvo školstva SR a Centrum vedecko-technických informácií. Najlepšia úspora, výkon, dokonalosť a cena im napokon vyniesli Cenu zamestnancov Volkswagenu. S vylepšeným vozidlom sa o grant chcú uchádzať aj v budúcom roku.

AM

STUBA Green Team následne prišiel s formulou na elektrický pohon, ktorá dokáže zrýchliť z 0km/h na 100km/h za 3,9 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 170km/h.

Tím STUBA Green sa s formulou zúčastňuje súťaží, v Hockenheime získali prvé miesto  za najefektívnejšie využité zdroje v kategórii Cost Award. Na okruhu Circuit de Catalunya: skončil jazdec Peter Murárik piaty v súťaži na 75 metrov. V Barcelone získal slovenský tím i štvrté miesto v disciplíne Autocross.

Najmladší FME Racing Team predstavil svoju inovatívnu formulu tento rok v apríli. Ide o vozidlo kategórie “Futuristic Prototype”. Už samotný názov napovedá, že ide o automobil budúcnosti s minimálnou váhou a rozmermi. Špecializácia vozidla spočíva v šetrení životného prostredia a paliva. Ide o auto s najnižšou spotrebou na Slovensku, na cestu z Bratislavy do Košíc mu stačí liter benzínu!

FME Racing Team pozostáva z 13-tich študentov Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V tíme sú aj dve dievčatá, jedna z nich formulu riadi. Tím vznikol 29. októbra 2012 s cieľom zúčastňovať sa medzinárodnej súťaže Shell Eco-marathon. Tá sa konala 15. - 19. mája v holandskom Rotterdame a slovenský tím súťažil po prvý raz.

Všetky tri formuly sa predstavia divákom aj mimo Bratislavy v rámci roadshow po slovenských mestách. V dňoch 21. - 25. 10.2013 navštívia mestá Myjava, Trenčín, Žilina, Handlová a Levice. V každom meste je na programe prehliadka jázd formúl, predstavenie Strojníckej fakulty STU a súťaž pre stredoškolákov. Súťaž ma teoretickú a praktickú časť. V prvej časti odpovedia študenti na otázky z fyziky a z automobilového či strojníckeho priemyslu. V druhej musia zmontovať jednoduché stroje alebo sa ich naučiť ovládať. Napríklad bicykle s riadením dozadu. Cieľom je zábavnou formu popularizovať technické vzdelanie na Slovensku.

 

Výskum neurodegeneratívnych ochorení mozgu
Pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie skúma tím Slovenskej technickej  univerzity v Bratislave príčiny vzniku a možnú liečbu neurodegeneračných...

Patent na výrobu bioplastov a biofólií
Obaly na vajíčka, tašky na nákupy či vrecká na balenie akéhokoľvek tovaru – to všetko je možné vyrobiť z bioplastu a b...

Študenti Strojníckej fakulty STU vyvinuli inovatívne formuly
Študentské tímy na Strojníckej fakulte vyvinuli tri formuly. Študenti ich zostrojili od návrhu dizajnu, po technické riešenie až po samotnú realizá...