Prejsť na obsah

STU v Bratislave, Vazovova 5, 81243 Bratislava, granty@stuba.sk

Spoločné výskumné centrum (JRC) Európskej komisie otvára svoje vedecké laboratóriá a zariadenia pre ľudí pracujúcich v akademických a výskumných organizáciách, priemysle, malých a stredných podnikoch (MSP) a vo všeobecnosti verejnému i súkromnému sektoru.

Spoločné výskumné centrum ponúka prístup k svojim nejadrovým zariadeniam výskumníkom a vedeckým pracovníkom z členských štátov EÚ, kandidátskych krajín a krajín pridružených k výskumnému programu EÚ Horizont 2020. V prípade jadrových zariadení sa Spoločné výskumné centrum otvorí členským štátom EÚ, kandidátskym krajinám (za podmienok stanovených v príslušnej dohode alebo rozhodnutí) a krajinám pridruženým k výskumnému programu Euratom.

Poskytnutie prístupu výskumným pracovníkom je súčasťou stratégie JRC s cieľom:

  • Zlepšiť šírenie vedeckých poznatkov;
  • Zvýšiť konkurencieschopnosť;
  • Preklenutie medzery medzi výskumom a priemyslom.

Vedci budú mať príležitosť pracovať v týchto oblastiach:

  • Jadrová bezpečnosť a ochrana (laboratóriá Euratomu);
  • Chémia;
  • Biologické vedy / vedy o živote;
  • Fyzikálne vedy;
  • informačné a komunikačné technológie;
  • Predvídavosť

Výsledky sa budú podieľať aj na poslaní JRC na podporu tvorby politiky EÚ.

V rámci tejto pilotnej akcie JRC sprístupní 3 zo svojich 41 zariadení v týchto oblastiach:

  • Bezpečnosť budov (ELSA-Reaction Wall a ELSA-HopLab)
  • Nanobiotechnológie (NanoBiotech Lab)

Ďalšie zariadenia JRC v Belgicku, Nemecku a Holandsku plánujú postupne poskytnúť prístup po ukončení pilotnej fázy v rokoch 2017-2018.

Do výskumných infraštruktúr Spoločného výskumného centra budú dva druhy prístupu:

  1. Prvý (založený na relevantnosti) je založený na vedeckom a sociálno-ekonomickom význame navrhovaného projektu a zahŕňa výberový proces výberového konania na základe výzvy na predkladanie návrhov. Tento typ prístupu je zameraný predovšetkým na univerzity, výskumné inštitúcie a malé a stredné podniky (MSP) v oblastiach spojených so strategickými prioritami JRC a prioritami EÚ spojenými so štandardizáciou, integráciou a súdržnosťou, udržateľným rastom a konkurencieschopnosťou. V rámci tohto typu prístupu sú užívatelia povinní pokryť všetky dodatočné náklady, ktoré SVC znáša, zatiaľ čo prístup k jadrovým výskumným zariadeniam je možné poskytnúť bezplatne.
  2. Druhý typ prístupu (zameraný na trh) je zameraný predovšetkým na priemyselné a neziskové inštitúcie a predpokladá uhradenie úplných nákladov na prístup.

Viac informácií nájdete na stránkach JRC tu.

 

Výskum neurodegeneratívnych ochorení mozgu
Pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie skúma tím Slovenskej technickej  univerzity v Bratislave príčiny vzniku a možnú liečbu neurodegeneračných...

Patent na výrobu bioplastov a biofólií
Obaly na vajíčka, tašky na nákupy či vrecká na balenie akéhokoľvek tovaru – to všetko je možné vyrobiť z bioplastu a b...

Študenti Strojníckej fakulty STU vyvinuli inovatívne formuly
Študentské tímy na Strojníckej fakulte vyvinuli tri formuly. Študenti ich zostrojili od návrhu dizajnu, po technické riešenie až po samotnú realizá...