Prejsť na obsah

STU v Bratislave, Vazovova 5, 81243 Bratislava, granty@stuba.sk

Európska komisia hľadá expertov na posudzovanie projektov European Innovation Council-u.

Hľadá predovšetkým (ale nielen) ľudí z podnikateľskej alebo investorskej sféry, expertov na inovačné ekosystémy. Alebo ľudí z akademickej sféry s podobnou skúsenosťou v CV.

Prihlásiť sa môžete registáciou v expertnej databáze.

Viac informácií nájdete na Europa website a na Participant Portal-e.
_____________________________________________________

Poznámka a doplňujúce informácie od RNDr. Dušana Janičkoviča, Národného kontaktného bodu pre Horizont 2020:

Slovensko dlhodobo absentuje v zoznamoch posudzovateľov projektov najrozličnejších typov výziev (NMBP, cPPP,a i.)  Je to značná škoda, pretože potom chýbajú poznatky o spôsobe písania (úspešných) projektov,  kontakty na odborníkov zo zahraničia, tzv. Stakeholderov, znalosti o aktuálnych riešeniach, požiadavkách administratívy DG, atď.  Pritom štatistiky dlhodobo ukazujú, že krajiny s vyšším zastúpením medzi expertami majú vyššiu úspešnosť  v podávaní projektov.

  1. Ak sa rozhodnete zaregistrovať,  budete najskôr nejaký čas čakať , kým Vás vyberú za hodnotiteľa projektu. To závisí od toho, akú máte špecializáciu, či odpovedá vpráve aktuálnym výzvam, resp. ako úzko či širšie si zadefinujete svoju expertízu, akých hodnotiteľov treba a pod. Môže sa stať, ža Vás vyberú už v najbližšom nasledujúcom kole, alebo to môže trvať aj 2 roky, kým sa k tomu dostanete. Ale pretože EK razí zásadu mať vždy aspoň 25 % hodnotiteľov, tzv. Newcomers, šanca tu je dobrá.
    Odporúčam Vám nezadávať príliš úzko svoju expertízu. Prílišná špecializácia nie je zrovna vhodná, EK ma rada skôr expertov, ktorí okrem svojej špecializácie majú aj celkový prehľad v danej oblasti.
  2. Výber hodnotiteľov sa robí tak, že EK chce aspoň 50 % hodnotiteľov s „ industrial profile“, vyberajú aj podľa „gender“ (to chcú mať celkove, nie v každej výzve, okolo 40 %) a geografického hľadiska. Nesmú byť na jednom projekte 2 hodnotitelia rovnakej národnosti. Spravidla je 5 hodnotiteľov na projekt, pre akcie CSA sú 3.
  3. Vybratý posudzovateľ/expert dostane v prvom kole 6 – 10  projektov (nie viac ako 10), to závisí od výzvy, počtu podaných projektov, atď. Na ich posúdenie máte asi 14 dní, možno o pár dní viac, záleží od toho, či to EK posiela projekty na posúdene v piatok či pondelok .... Vy projekty hodnotíte/bodujete doma a zašlete elektronickou formou svoje hodnotenie. Aj táto činnosť je honorovaná.
  4. Samozrejme, hodnotitelia sú istým spôsobom „zaškolení“, t.j. na čo majú dávať pozor, aké sú hodnotiace kritériá, atď. Pozor na konflikt záujmov – to sa EK snaží prísne strážiť. Nie je hanbou ani negatívom – ak sa vyskyne – konflikt otvorene priznať.
  5. V ďalšej fáze sa koná tzv . Consensual meeting v Bruseli za podmienok pripomínajúcich voľbu pápeža J, t.j. rokovanie v izolácií a bez kontaktu s okolím (t.j. žiaden mobil, žiaden internet...), kde všetci hodnotitelia daného projektu musia dôjsť k spoločnému záveru – finálnemu ohodnoteniu. Takže ak sú medzi nimi výrazné rozdiely v individuálnom hodnotení, musia ich pred kolegami vysvetliť, obhájiť resp. presvedčiť ich o správnosti práve svojho názoru.  Ak sa konsenzus nepodarí dosiahnuť, nastupujú dodatoční experti. Tu je dôležité byť asertívny a nedať sa „ukecať“.
    Táto fáza môže trvať niekoľko dní,  tak 3 – 4, presne Vám to ale nepoviem. Cestovné náklady podliehajú „reimbursement“.
  6. Toto hodnotenie je, samozrejme, tiež honorované, napr. vo WP NMBP 2016-2017 bolo uvedené:
    „A special allowance of EUR 450/day will be paid to the experts appointed in their personal capacity who act independently and in the public interest.“
    Táto taxa sa nemení, presne to nájdete uvedené vo WP.
  7. Presné taxy  - koľko a za čo majú experti nárok, nájdete napr. tu:  http://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/experts_manual/h2020-experts-mono-contract_en.pdf#page=27
  8. Tu zas nájdete zoznam expertov  pre predchádzajúce roky a jednotlivé oblasti + ďalšie informácie: http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/funding/reference_docs.html#h2020-expertslists

 

 

 

 

Výskum neurodegeneratívnych ochorení mozgu
Pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie skúma tím Slovenskej technickej  univerzity v Bratislave príčiny vzniku a možnú liečbu neurodegeneračných...

Patent na výrobu bioplastov a biofólií
Obaly na vajíčka, tašky na nákupy či vrecká na balenie akéhokoľvek tovaru – to všetko je možné vyrobiť z bioplastu a b...

Študenti Strojníckej fakulty STU vyvinuli inovatívne formuly
Študentské tímy na Strojníckej fakulte vyvinuli tri formuly. Študenti ich zostrojili od návrhu dizajnu, po technické riešenie až po samotnú realizá...