Európska komisia hľadá expertov na posudzovanie projektov European Innovation Council-u.
Hľadá predovšetkým (ale nielen) ľudí z podnikateľskej alebo investorskej sféry, expertov na inovačné ekosystémy. Alebo ľudí z akademickej sféry s podobnou skúsenosťou v CV.
Prihlásiť sa môžete registáciou v expertnej databáze.
Viac informácií nájdete na Europa website a na Participant Portal-e.
_____________________________________________________
Poznámka a doplňujúce informácie od RNDr. Dušana Janičkoviča, Národného kontaktného bodu pre Horizont 2020:
Slovensko dlhodobo absentuje v zoznamoch posudzovateľov projektov najrozličnejších typov výziev (NMBP, cPPP,a i.) Je to značná škoda, pretože potom chýbajú poznatky o spôsobe písania (úspešných) projektov, kontakty na odborníkov zo zahraničia, tzv. Stakeholderov, znalosti o aktuálnych riešeniach, požiadavkách administratívy DG, atď. Pritom štatistiky dlhodobo ukazujú, že krajiny s vyšším zastúpením medzi expertami majú vyššiu úspešnosť v podávaní projektov.
- Ak sa rozhodnete zaregistrovať, budete najskôr nejaký čas čakať , kým Vás vyberú za hodnotiteľa projektu. To závisí od toho, akú máte špecializáciu, či odpovedá vpráve aktuálnym výzvam, resp. ako úzko či širšie si zadefinujete svoju expertízu, akých hodnotiteľov treba a pod. Môže sa stať, ža Vás vyberú už v najbližšom nasledujúcom kole, alebo to môže trvať aj 2 roky, kým sa k tomu dostanete. Ale pretože EK razí zásadu mať vždy aspoň 25 % hodnotiteľov, tzv. Newcomers, šanca tu je dobrá.
Odporúčam Vám nezadávať príliš úzko svoju expertízu. Prílišná špecializácia nie je zrovna vhodná, EK ma rada skôr expertov, ktorí okrem svojej špecializácie majú aj celkový prehľad v danej oblasti. - Výber hodnotiteľov sa robí tak, že EK chce aspoň 50 % hodnotiteľov s „ industrial profile“, vyberajú aj podľa „gender“ (to chcú mať celkove, nie v každej výzve, okolo 40 %) a geografického hľadiska. Nesmú byť na jednom projekte 2 hodnotitelia rovnakej národnosti. Spravidla je 5 hodnotiteľov na projekt, pre akcie CSA sú 3.
- Vybratý posudzovateľ/expert dostane v prvom kole 6 – 10 projektov (nie viac ako 10), to závisí od výzvy, počtu podaných projektov, atď. Na ich posúdenie máte asi 14 dní, možno o pár dní viac, záleží od toho, či to EK posiela projekty na posúdene v piatok či pondelok .... Vy projekty hodnotíte/bodujete doma a zašlete elektronickou formou svoje hodnotenie. Aj táto činnosť je honorovaná.
- Samozrejme, hodnotitelia sú istým spôsobom „zaškolení“, t.j. na čo majú dávať pozor, aké sú hodnotiace kritériá, atď. Pozor na konflikt záujmov – to sa EK snaží prísne strážiť. Nie je hanbou ani negatívom – ak sa vyskyne – konflikt otvorene priznať.
- V ďalšej fáze sa koná tzv . Consensual meeting v Bruseli za podmienok pripomínajúcich voľbu pápeža J, t.j. rokovanie v izolácií a bez kontaktu s okolím (t.j. žiaden mobil, žiaden internet...), kde všetci hodnotitelia daného projektu musia dôjsť k spoločnému záveru – finálnemu ohodnoteniu. Takže ak sú medzi nimi výrazné rozdiely v individuálnom hodnotení, musia ich pred kolegami vysvetliť, obhájiť resp. presvedčiť ich o správnosti práve svojho názoru. Ak sa konsenzus nepodarí dosiahnuť, nastupujú dodatoční experti. Tu je dôležité byť asertívny a nedať sa „ukecať“.
Táto fáza môže trvať niekoľko dní, tak 3 – 4, presne Vám to ale nepoviem. Cestovné náklady podliehajú „reimbursement“. - Toto hodnotenie je, samozrejme, tiež honorované, napr. vo WP NMBP 2016-2017 bolo uvedené:
„A special allowance of EUR 450/day will be paid to the experts appointed in their personal capacity who act independently and in the public interest.“
Táto taxa sa nemení, presne to nájdete uvedené vo WP. - Presné taxy - koľko a za čo majú experti nárok, nájdete napr. tu: http://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/experts_manual/h2020-experts-mono-contract_en.pdf#page=27
- Tu zas nájdete zoznam expertov pre predchádzajúce roky a jednotlivé oblasti + ďalšie informácie: http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/funding/reference_docs.html#h2020-expertslists